Верховний суд рф офіційно скасував визнання угруповання «Талібан» терористичною організацією, дозволивши йому діяльність на території країни. Про це повідомляє УНІАН з посиланням на Associated Press.
Рішення прийняли через понад 20 років після того, як «Талібан» був включений до списку заборонених терористичних організацій. Відтоді будь-які контакти з його представниками вважалися кримінально караними.
Попри це, останніми роками делегації «Талібану» неодноразово брали участь у заходах, що проводилися росією, — Москва намагалася позиціонувати себе як регіонального посередника, особливо у зв’язку з ситуацією в Афганістані.
Законодавчі зміни відкрили шлях для легалізації
Згідно з новими нормами російського законодавства, суди можуть тимчасово припинити статус терористичної організації. Відповідно до цього механізму, у 2024 році було прийнято рішення переглянути статус «Талібану».
Російські чиновники активно виступали за відновлення зв’язків з талібами, заявляючи, що це нібито сприятиме стабілізації Афганістану. Раніше подібне рішення вже ухвалили Казахстан та Киргизстан, які також виключили угруповання зі своїх національних списків терористичних організацій.
Аналітики: рішення є прагматичним, а не винятковим
Аналітик з Південної Азії Майкл Кугельман зазначив, що крок москви не є унікальним. За його словами, чимало країн утримуються від визнання «Талібану» терористичною організацією — з політичних або геополітичних міркувань.
«Для росії це насамперед дипломатичний жест, спрямований на налагодження тіснішої співпраці з урядом Афганістану та захист власних регіональних інтересів», — додав експерт.
Тим часом у міжнародній спільноті це рішення викликає занепокоєння — передусім через систематичні порушення прав людини, які продовжує вчиняти «Талібан» у самому Афганістані.